kronoloogia sõjandus linnakindlustused haigused ja nälg kriminaalkroonika kodu

Hilisgooti maja

Piiskopimaja fassaad Kuninga tn. 1

Põhjamaise kliima tõttu leidub Tallinna fassaadidel maalinguid harvem kui Euroopa soojemates piirkondades, kuigi ka siin kaunistati vahel kodufassaade piltidega. Haruldase näitena on säilinud 1530.–1540. aastatest pärinevad maalitahvlid Piiskopimaja fassaadil Vana Turu platsi ääres. Tammest alustele maalitud originaalmaalid on paigutatud muuseumifondi, fassaadi ehivad koopiad. Piltidel on kujutatud nelja evangelisti, Püha Kolmainsust ja Kristust kui maailma päästjat. Reformatsioonijärgsele Revalile kohaselt vastavad pildid Lutheri evangeelse õpetuse alustele, nii näiteks ei kohta me enam pühakufiguure.

Etikukivi

Kuigi etiku näol on tegemist koopiaga, leidub siin ka tükike originaali. Algsest etikust on pärit vasakpoolne roosimotiiviga etikukivi.

Kaupmehekodu

Kaupmehekodu mööbli kohta ei ole kuigi palju teada. Ilmselt leidus seal ka moodsamat renessanss-stiilis mööblit.

Kaupmees kontoris

Kaubapakid on pakitud, osa neist ka juba vankrisse tõstetud. Kaubaraamatuga mees istub laua taga ja kuigi tegemist ei ole Revaliga, annab see siiski ettekujutuse, milline pilt võis avaneda mõne Revali kaupmehe kodus. Vaid interjöör, mis gravüürilt paistab, on Revalile võõras. Milline võis olla tunne tolle päeva lõpus, kui võõrapärased lõhnad täitsid viilualuse lao ja diele? Veinid, maitseained, kuivatatud puuviljad, kalev.... Läbi ohtude olid need kohale jõudnud ja täitsid nüüd kaupmeheelamu. Ka savinõusid toodi Saksamaalt, korralikult pakitud, et need teel ei puruneks – kõik see leidis nüüd ajutise koha aida kõrge katuse all.

16. sajandi interjöör

Kuigi pildil on kujutatud jumalaema Maarja sündi, on stseen paigutatud 16. sajandi interjööri. Umbes taoline võis välja näha ka ühe Revali kodaniku dornse. Näeme sooja hoidva baldahhiiniga voodit, selle kõrval käterätiga kätepesunõud, lukupleki ja pikkade hingedega gooti stiilis laudust, profileeritud konsoolidega riiulit, kappide asemel kirste. Pildil märkame veel tinast joogikanne ja erinevaid puust nõusid; tinast või vasest kandelaabreid, nende kõrval kääre tahi lõikamiseks. Mida rahakam oli kodanik, seda elavamaks püüdis ta oma kodu muuta tekstiilide, koloreeritud raidkivide jt värvikate detailide abil.

Keskaegne köök

Lahtisel koldel põleb kolmejalgse grapeni all tuli. Koldesse on asetatud riputuskonksuga pada. Tinaraamides klaasidega aknast kumab valgust, kokk valmistab rooga jänesest, mille suurusega on kunstnik tugevasti liialdanud.... On 16. sajand.