kronoloogia sõjandus linnakindlustused haigused ja nälg kriminaalkroonika kodu

Linnavahid õiendavad arveid

Anno 1439, reedel enne Nelipühi lasti vanglast välja ühe köösneri poeg, keda hüütakse Andreas Laste. See tõotas härra Bernt von Halterni ja minu ees kättemaksust loobumist. Ta oli vahistatud sellepärast, et ta (linna) vahtide vastu oma mõõga oli paljastanud ja seepeale, kui vahid temalt mõõga olid ära võtnud, ühe vahi mõõga haaranud, selle tupest tõmmanud ja vahti käest haavanud; ta oli ka ise vaht. Trahviraha käendasid Marquard Hasse ja Heinrich Hoppener.

Seatapjad puuakse üles

Anno 1439 laupäeval enne Püha Margareta päeva sai siin kaks tükki üles poodud. Üks oli komtuuri mees nimega Henneke, teine oli Tuwe Bremen´i mees nimega Melevylye. Need olid öösel värava ees sea maha löönud ja kotti peitnud. Selle juures oli Dönhof´i Kalle teener nad kinni nabinud.

Surnukslööja kuulutati lindpriiks

Anno 1439 teisipäeval enne Püha Lambertuse päeva sai siin üks müürsepa sulane maha löödud, keda Toomaks hüüti ja seda, kes ta maha lõi, hüütakse Peteriks ja nad olid mõlemad Andereas Kulpesue (sulased). See surnukslööja sai süüdistuse kui surnukslööja ja lindpriiks kuulutatud.

Helsinglandi mees langeb ohvriks

Varga raske saatus

Anno 1458 Kõigi Pühakute päeva eelõhtul mõisteti süüdi üks varas, see oli St. Antoniuse kirikust mitmesuguseid kirikuriistu varastanud, mis osalt ka tema juures leiti ja mida ta ka üles tunnistas. Ta jäi vanglas haigeks ja suri.