kronoloogia sõjandus linnakindlustused kindlustustest haljasaladeks legendid Tallinna salakäikudest kodu

Pirita kloostri salatee

[…] Hiljuti leitud ka Pirital pool üks käik (peale nimetatud raudväravate), mis maa-alusele salateele viinud. Sissemineku kohal olnud kõva rauduks. See läinud sissepoole lükates küll lahti, aga käigust väljatulemiseks ei ole ust enam lahti saanud. Kloostri pool käigu sees leitud ka palju inimeste piinamise riistu. Näiteks olnud seal suur tõrs, mille küljes pikad mõõgad vedrudega kinni olnud. Kes sellele tõrrele ligi läks, sel napsasid mõõgad pea maha. Käigu seinte ääres seisnud hulk putkasid, mis seestpoolt olnud kaetud teravaotsaliste piikidega. Nende putkade sisse topitud vanal ajal inimesed piinamiseks.
Üleüldse peab arvama, et Piritalt tõesti salatee Toomemäele käis. Et see on aga aja jooksul rikutud, on iseenesest mõista. Niisama varjab kuulus Kalevihaud ehk Tallinna Toomemägi oma põues paljugi saladusi, mis vanal hallil ajal on sündinud.
Nende saladuste seas on ka palju koledusi, mis annavad selget tunnistust endiste mõisnike ja võimumeeste halastamatust meelest, kelle käte vahel endisel ajal palju süütuid inimesi jäljetult kadus. Muidugi tarvitasid siis niisugused vereimejad maa-aluseid koopaid ja piinapaiku oma ohvrite hukkamiseks.